Целта на този урок, е да даде на учениците базови познания при разработването на самостоятелен уеб сайт, с помощта на една от най известните платформи WordPress . За тази цел ще е необходимо да се инсталират няколко приложения: PHP, Apache сървър, MySQL база данни и евентуално текстов редактор. Посоченият пример може да служи за една добра база, която винаги може да се усъвършенства и преизползва за различни проекти. Посочения тук пример е подходящ за работа под Windows 10 операционна система. Възможна е работата и с по-стари операционни системи, като Windows 7, 8 и нагоре, но са възможни леки разминавания във версиите и настройките.
Нека започнем с набавянето на нужните програми. За целта ще използваме приложението XAMPP, което включва в себе си, комплект от нужните програми. XAMPP ще ни спести доста време и главоболия за инсталиране и настройване на всичко поотделно.
Инсталация на XAMPP
Сайта от който може да изтеглите приложението е apachefriends.org, от там се избира XAMPP for Windows. Към този момент най-новата версията е 8.1.5 с но ние ще изтеглим 7.4.29 от секция „Downloads“. За по-стари операционни системи се предполага по-стара версия.
След успешно изтегляне, следва инсталация. Като е добре инсталатора да се стартира като администратор с десния бутон „Стартиране като администратор“ (Run as administrator), хубаво е да се махнат отметките на програмите, които няма да са ни необходими, за да не запълваме компютъра с допълнителни програми.
Следващия етап от инсталацията е къде искаме да инсталираме приложението, по стандарт е в локален диск „C\xampp“, ще го оставим така.
Следващите екрани, език Английски нека остане така за да не бъркаме терминологията, премахваме отметка и от следващия екран, продължаваме напред и изчакваме инсталацията да приключи. След успешна инсталация, ще бъдем подканени директно да стартираме контролния панел на xampp с поставяне на отметка и натискане на бутона Finish.
След като се стартира контролният панел е добре да се стартира apache сървъра и MySQL, и да им се разреши достъпа до определени ресурси на операционната система. При успешна инсталация би следвало да видите следния екран.
Тестваме като заредим в брузъра „localhost/“ би трябвало да ни излезе поздравителната страница на XAMPP. Добре е и да тестваме SQL сървъра, като заредим в браузъра „localhost/phpmyadmin/“, накратко това е програма за управление на базите данни. Тук ще се върнем малко по-късно в този урок.
Изтегляне на WordPress
Следващата част в този урок е изтеглянето на WordPress, но тук трябва да обърнем внимание и да направим разграничение на различните варианти, които съществуват.
- wordpress.com е уеб базирана платформа, която дава възможност за хостване и публикуване на малки уебсайтове и блогове, тя е доста лимитиране и не позволява къстамизиране и надграждане със собствен бекенд код и функции.
- wordpress.org е варианта, който ние ще разгледаме. Той дава доста по-голямо поле за изява и надстройване с функции и писане на собствен код. Но това не означава, че нямаме никакви ограничения.
Изтеглянето е задължително винаги да става от официалния сайт, защото вероятността да си навлечем вирус е доста голяма, ако използваме други източници. Зареждаме сайта wordpress.org и от синия бутон „Get WordPress“ изтегляме, текуща версия 5.9.3. Възможно е при изтегляне да е обновен до по-нова версия, но това не би трябвало да е проблем, за нещата, които ще разгледаме. Редно е да изтеглим .zip версията а не tar.gz освен ако не сме на Линукс.
Разархивираме цялото съдържание от изтегляния zip файл в подпапката htdocs на XAMPP, тоест целия път трябва да е „C:\xampp\htdocs“, папката wordpress от архива я поставяме вътре.
Преименуваме името на папката с името на нашия проект, който ще разработваме. Това вече е индивидуално но нека, сега за примера се предържаме с едни и същи имена.
Примерния проект ще е за пицария и затова ще преименуваме папката wordpress на picaria.com. В браузъра зареждаме „localhost/picaria.com/“, следва екрана за избиране на език на wordpress, избираме български и продължаваме напред.
Конфигуриране на база данни
Преди да действаме, е добре да си създадем базата данни, това действие ще извършим през phpmyadmin, като го достъпим на адрес localhost/phpmyadmin/. Отиваме на раздел БД (BD) и създаваме нова база с име „wp_picaria“ с колация „utf8mb4_general_ci“. Дефакто с това действие създаваме MySQL база данни, която ще бъде асоциирана с нашия WordPress сайт.
Следвайки логиката до момента, може да създадем няколко сайта на нашия компютър, като за всеки сайт си създаваме база данни. Добра практика е базата данни да е с име близо до името на сайта плюс префикс примерно „wp10_picaria“. Сложни пароли, особено сайта ако се пуска в продукшън.
След като сме създали базата, се връщаме отново на екрана на WordPress и кликаме бутона „Да действаме!“. Следващата форма, която трябва да попълним е много важна, в нея задаваме име на сайта и правим асоцияцията на базата данни. Базата, която направихме преди малко wp_picaria (или wp10_picaria, точно както сте я написали при създаването и). По този начин казваме на WordPress коя база да използва и къде да записва данните от нашия уебсайт, за потребителско име задаваме „root„, за парола оставяме празно поле, изтриваме полето където пише „парола“.
При случай на грешка е възможно да сме задали грешно име на базата данни. В такъв случай трябва да проверим в phpmyadmin „localhost/phpmyadmin/“ какво име сме зад
али. Ако базата ни е ОК следва екрана с заглавие на сайта и създаване на потребител, който ще е с Администраторски права.
Следваме стъпките в следващия екран, където ще сложим заглавие на сайта, потребителско име и парола, които в никакъв случай не трябва да се използват ако сайтът ще се пуска в продъкшън, но за тестове и разработки е подходящо. С това потребителско име и парола ще използваме за вход в администраторския панел.
Инсталираме WordPress и следва вход в админ панела.
Кратко обобщение – WordPress e CMS система (Система за управление на съдържанието), качествата които я правят толкова предпочитана са доста, някои от тях са:
- Open source – буквално отворен код, което позволява на специалист от цял свят да допринасят за нейното усъвършенстване, сигурност, функционалност дори и преводите на различни езици.
- Подходяща е както за програмисти, дизайнери, копирайтъри, влогари, дори и хора, които са с по-малко опит с компютрите и технологиите.
- Поради голямата си популярност разполага и с голям набор от теми и плъгини.
- Поле за изява, особено ако сте PHP програмист. Може да се направи тема, която да се продаде хиляди пъти, или плъгин, който всеки сайт да го иска.
- Създаване на електронен магазин или блог само за няколко часа.
Заключение – тези няколко точки, според мен ясно показват, защо си струва да се задълбае в света на WordPress.